Themes - Twenty Sixteen - en to pt_BR translation catalogue (64 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Sixteen is a modernized take on an ever-popular WordPress layout — the horizontal masthead with an optional right sidebar that works perfectly for blogs and websites. It has custom color options with beautiful default color schemes, a harmonious fluid grid using a mobile-first approach, and impeccable polish in every detail. Twenty Sixteen will make your WordPress look beautiful everywhere.
pt_BR: Twenty Sixteen é uma abordagem modernizada de um sempre popular template para WordPress — O cabeçalho horizontal com barra lateral direita opcional funciona perfeitamente para blogs e sites. Tem opções de cores personalizadas com belos esquemas de cores por padrão, uma harmoniosa grade fluida usando abordagem mobile-first e um polimento impecável em cada detalhe. Twenty Sixteen fará seu WordPress parecer lindo em todos os lugares.

note: translators: %s: Name of current post
en: Edit<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
pt_BR: Editar<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
pt_BR: Continue lendo<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Red
pt_BR: Vermelho

[ctx: comments title]
note: translators: %s: post title
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
pt_BR: Um comentário em &ldquo;%s&rdquo;

[ctx: submit button]
en: Search
pt_BR: Pesquisar

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
pt_BR: Pesquisar &hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
pt_BR: Pesquisar por:

en: Footer Primary Menu
pt_BR: Menu primário do rodapé

en: Footer Social Links Menu
pt_BR: Menu de links sociais do rodapé

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
pt_BR: Adicione widgets aqui para aparecerem em sua barra lateral.

en: Featured
pt_BR: Destaque

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
pt_BR: Aparentemente não pudemos encontrar o que você está procurando. Talvez uma busca ajude.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
pt_BR: Nada foi encontrado com os termos da sua pesquisa. Tente novamente com algumas palavras-chaves diferentes.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
pt_BR: Pronto para publicar seu primeiro post? <a href="%1$s">Comece aqui</a>.

en: Nothing Found
pt_BR: Nada encontrado

en: View all posts by %s
pt_BR: Ver todos posts por %s

en: Author:
pt_BR: Autor:

en: Previous post:
pt_BR: Post anterior:

en: Next post:
pt_BR: Próximo post:

en: Previous
pt_BR: Anteriores

en: Next
pt_BR: Próximo

en: Search Results for: %s
pt_BR: Resultados da pesquisa por: %s

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
pt_BR: Categorias

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
pt_BR: Publicado em

[ctx: Used before post format.]
en: Format
pt_BR: Formato

en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
pt_BR: Deixe um comentário <span class="screen-reader-text"> em %s</span>

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
pt_BR: Autor

en: Yellow
pt_BR: Amarelo

en: Gray
pt_BR: Cinza

en: Dark
pt_BR: Escuro

en: Default
pt_BR: Padrão

en: Secondary Text Color
pt_BR: Cor de texto secundária

en: Main Text Color
pt_BR: Cor de texto principal

en: Link Color
pt_BR: Cor de Link

en: Page Background Color
pt_BR: Cor de fundo da página

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
pt_BR: <span class="meta-nav">Publicado em</span><span class="post-title">%title</span>

en: Base Color Scheme
pt_BR: Paleta de cores base

en: Twenty Sixteen requires at least WordPress version 4.4. You are running version %s. Please upgrade and try again.
pt_BR: Twenty Sixteen requer pelo menos a versão 4.4 do WordPress. Você está rodando a versão %s. Por favor atualize e tente novamente.

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
pt_BR: Tamanho completo

en: Pages:
pt_BR: Páginas

en: Next Image
pt_BR: Próxima imagem

en: Previous Image
pt_BR: Imagem anterior

en: Skip to content
pt_BR: Pular para o conteúdo

en: expand child menu
pt_BR: expandir submenu

en: collapse child menu
pt_BR: fechar submenu

[ctx: Merriweather font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Merriweather, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
pt_BR: ligada

[ctx: Montserrat font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Montserrat, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
pt_BR: ligada

[ctx: Inconsolata font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Inconsolata, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
pt_BR: ativa

en: Appears at the bottom of the content on posts and pages.
pt_BR: Aparece na parte inferior do conteúdo nos posts e páginas.

en: Content Bottom 2
pt_BR: Conteúdo inferior 2

en: Content Bottom 1
pt_BR: Conteúdo inferior 1

en: Sidebar
pt_BR: Lateral

en: Social Links Menu
pt_BR: Menu de links sociais

en: Primary Menu
pt_BR: Menu principal

en: Proudly powered by %s
pt_BR: Orgulhosamente desenvolvido com %s

en: Comments are closed.
pt_BR: Os comentários estão desativados.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: number of comments, 2: post title
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
pt_BR[0]: %1$s comentário em &ldquo;%2$s&rdquo;
pt_BR[1]: %1$s comentários em &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Page
pt_BR: Página

en: Next page
pt_BR: Próxima página

en: Previous page
pt_BR: Página anterior

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
pt_BR: Parece que nada foi encontrado por aqui. Tente uma busca talvez?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
pt_BR: Opa! A página não pode ser encontrada,

note: Author of the theme
en: the WordPress team
pt_BR: a equipe do WordPress
